کارمندم. زندگی‌م رو می‌چرخونم و می‌تونم از هر تفریحی به خاطر تحقق رویاهام بگذرم. توی ثانیه ثانیه‌ روزهایی که سپری می‌کنم، هرگز از آرزوهام دست‌ نمی‌کشم. دلم جایی شبیه اینجا رو می‌خواست. چراغش رو روشن کردم. پس دستت رو به من بده و با من بیا...

  • خانه
  • /
  • سفر
  • /
  • چرا بنای تاج محل اون قدرها برای من جذاب نبود؟

چرا بنای تاج محل اون قدرها برای من جذاب نبود؟

ییکی از اولین چیزهایی که با شنیدن اسم هند توی ذهنمون میاد، تاج محل‌ه. تاریخش رو احتمالا خیلی‌هامون می‌دونیم. پس انتظار داریم به عنوان یکی از عجایب هفت‌گانه دنیا (هفت تا هستن هنوز؟) جای خفن و تر و تمیز و باحالی باشه. که هست. اما…

تاج محل

تاج محل از دید یک توریست شیک

تاج محل جایی‌ه که هر لحظه آدم های زیادی از همه جای دنیا واسه دیدنش وارد شهر آگرا میشن و همین یک ساختمون، این شهر رو به یک شهر توریستی غیرجذاب و نسبتا گرون (نسبت به بقیه شهرهای هند) تبدیل کرده. اکثرا همون توریست‌های معمولا سن بالایی هستن که با اتوبوس های رنگارنگ‌ِ خوشگل میان جلوی در ورودی جاهای دیدنی پیاده میشن. میرن تو و راهنما تند‌تند واسشون یه چیزهایی از در و دیوار اونجا توضیح میده. سریع عکساشونو میگیرن و به سمت همون اتوبوس‌های شیک و مجلسی خودشون روانه می‌شن.

اصلا اون توریست‌ها برای همین اومدن هند. یعنی تو اگه جرات داری برو بهشون بگو به جای دیدن تاج محل بیا بریم یه جای باحال دیگه. اونا یه چک‌لیست دارن که توی اون باید جلوی همه جاهای معروف کشوری که میرن تیک بزنن که البته در این مورد حق هم دارن. خوب تاج محل یکی از هفت تا عجایب دنیاست و کیه که دلش نخواد از نزدیک اونو ببینه یا سه چهار تا عکس خفن باهاش نداشته باشه؟!

 

تاج محل

تاج محل از دید یک جوان آریایی بی/کم پول

اما تاج محل از دیدن من چه جور جاییه؟! داستان من و تاج محل این شکلی بود که من بعد از جشن رنگ ها با سر و وضعی ناجور و رنگی‌رنگی رسیدم به شهر آگرا و هاستلم. بعد از دو بار حمام رفتن تونستم به تمیزی دلخواهم برای رفتن به تاج محل عزیز دست پیدا کنم (چون رنگ‌ها از سر و صورتم پاک نمی‌شد).

طبق تحقیقاتم از هم‌‌اتاقی هندی، فهمیده بودم که هزینه ورودی تاج محل برای خارجی‌ها، ۱۰۰۰ روپیه‌ست (اون زمان میشد تقریبا ۶۰ هزار تومن و الان که دارم این مطلب رو می نویسم میشه ۱۸۹ هزار تومن تازه اگه توی این دو سال گرون‌تر نشده باشه!)

تاج محل

با این تفاسیر من فقط یک بار شانس ورود به تاج محل رو داشتم و از هرکس که می‌پرسیدم می‌گفت: «تاج محل رو موقع طلوع خورشید ببین. چون هم خلوته، هم زیبا». اما اون لحظه به اینجاش فکر نکردم که این توصیه‌ای که از سمت همه بومی‌ها بهم میشه، خوب طبیعتا به آدم‌های دیگه هم میشه! خلاصه‌ش رو بگم که من و هم اتاقی‌های هاستل همگی ساعت ۵ صبح بیدار و سریع به سمت تاج محل روانه شدیم و به صفی طولانی از توریست‌های عزیزی رسیدیم که همگی قصد داشتن طلوع تاج محل رو ببینن! خورشید طلوع کرد و ساعت شد هشت و ما تازه بلیت‌هامون رو گرفته بودیم و در صفوف جداگانه‌ی زنانه مردانه رفتیم تو و تا تونستیم همدیگه رو پیدا کنیم ساعت شد ۹!

بعد از گذشتن از در ورودی، انگار وارد یه دنیای دیگه شده بودیم. یه جای تمیز و سرسبز و قشنگ که هیچ زباله‌ای روی زمین نیست. همه مشغول عکاسی شدیم و هر کسی در حال پیدا کردن زاویه بهتر برای یه عکس سلفی که هم خودش توش خوب بیوفته و هم عظمت تاج محل توش مشخص باشه بود. رفتیم و رسیدیم به خود بنا و از اون روکش‌های پارچه‌ای روی کفش‌هامون پوشیدیم و رفتیم توی بنا و باقی ماجرا…

تاج محل

چرا جذاب نبود؟

اینکه بگم زیبا و دیدنی نبود، دروغ گفتم ولی در نهایت اون چیزی نیست که منِ ایرانی رو اون قدرها جذب بکنه. معماری‌ش شبیه همه بناهایی‌ه که بارها و بارها دیدیم. شبیه همه مسجدها و جاهایی که بارها توی ایران رفتیم. خب طبیعی هم هست، چون معمارش ایرانی بوده. تنها چیزیش که برای ما جذابه رنگ سفید یک دست و قشنگشه و اون سنگ های مرمر که آدم از دیدنشون کیف میکنه و کنار هم قرار گرفتن لباس‌های هندی رنگارنگ و اون سفیدی محض صحنه‌ی خفنی رو پیش چشم آدم میاره.

خلاصه اینکه اگه به هند رفتید و تاج محل رو دیدید و به نظرتون خیلی جالب نیومد، تنها نیستید. یا اگر قصد سفر دارید و بودجه سفرتون خیلی محدوده، می‌تونید بی‌خیال دیدن فضای داخلی ساختمون و البته پرداخت ۱۰۰۰ روپیه بشید و تاج محل رو از چند جای دیگه‌ی شهر آگرا و بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای ببینید و باهاش عکس بگیرید. کلا آگرا جز تاج محل جای دیدنی خیلی خاصی نداره و همه جاهایی که به عنوان جای دیدنی توی این شهر معروفن، عملا جاهایی هستن که از اونجا تاج محل مشخصه و مردم میرن از اونجا تاج محل رو می بینن. پس به این راه‌ها هم می‌تونید فکر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید